LITERÁRNÍ EVROPOU – 7. ETAPA [1130,2 km za týden) JIŽNÍ NORSKO

Publikováno 17.02.2025 22:17 KDVP


Obrázek

V kraji Innlandet jsme našli jeho správní centrum Lillehammer, oblíbený cíl sportovců a turistů. Kdo by odolal prohlédnout si areály, kde se v roce 1994 konaly zimní olympijské i následné paralympijské hry a v roce 2016 zimní olympijské hry mládeže?

Část svého života tu strávila a v roce 1949 zemřela Sigrid Undsetová, spisovatelka, scenáristka a překladatelka. V roce 1928 získala Nobelovu cenu za literaturu, a to především za historickou ságu „Kristina Vavřincova“ („v prvé řadě za její výstižná líčení severského života ve středověku“ – citace z odůvodnění Švédské akademie).

[Knihu najdete v KTN ve dvou podobách: plnou verzi v podání Hany Makovičkové budete poslouchat víc než 42 hodin, zkrácenou vyrobil Český rozhlas a Hana Kofránková ji čte asi 9 hodin. V KTN najdete i další autorčina díla.]

 

Pokračovali jsme na jihozápad, do Skien [šíjen], správního střediska kraje Telemark. Tady se narodil světoznámý dramatik a básník Henrik Ibsen (1828-1906).

Některé z jeho významných děl jistě znáte nejen podle názvu: Peer Gynt, Domeček pro panenky / Nora, Přízraky, Nepřítel lidu, Divoká kachna.

 

Až v Provincii Rogaland na pobřeží Severního moře jsme našli Haugesund, kdysi domovinu vikingských králů, dnes moderní město a rodiště posledního norského nobelisty.

Jon Fosse (*1959) je plodný prozaik a je považován za nejvýraznějšího norského dramatika po Henriku Ibsenovi. Za zásluhy na poli literatury byl jmenován komandérem královského norského řádu Sv. Olava a v roce 2023 získal Nobelovu cenu.

 

Posléze jsme mohli navštívit Ibsenovo muzeum v nejjižnějším norském městě Grimstad. Zde také zemřel onen zkompromitovaný a dlouho raději opomíjený nobelista Knut Hamsen.

 

Nakonec jsme se otočili na severovýchod a po 280 km jsme dorazili do norské metropole Oslo (kdysi Christiania).

Odsud pocházel spisovatel a novinář Trygve Emanuel Gulbranssen (1894-1962), který aktivně pracoval v norském sportovním hnutí. Světové proslulosti získal románovou trilogií „Věčně zpívají lesy“ (1933), „Vane vítr z hor“ (1934) a „Není jiné cesty“ (1935). Jedná se o rodovou ságu z drsného norského selského prostředí. Romanticky v ní líčí severskou přírodu v kontrastu s tvrdým životem i vztahy venkovských Seveřanů.

 

V Oslo se před 65 lety narodil Jo Nesbö, který je známý především jako autor thrillerů. Oblibu si získala série se svérázným detektivem jménem Harry Hole. Pro svou dceru i další dětské čtenáře však autor vytvořil zcela jiné hrdiny – kamarády Bulíka a Lízu, kteří se seznámí s podivínským vynálezcem doktorem Proktorem.

[Autor několikrát navštívil Prahu, kde představoval českým čtenářům svá díla.]

 

V norském hlavním městě jsme neopomněli navštívit obdivovanou „knihovnu 21. století“ v přístavní čtvrti Björvika. Budova z roku 2020 je nejnovější pobočkou Deichmanovy knihovny – nejstarší a největší sítě veřejných knihoven v zemi. Pojmenovány jsou po filantropovi a sběrateli Carlu Deichmannovi, který v 18. století odkázal norskému hlavnímu městu svou rozsáhlou knižní sbírku.

 

#VirtualniPochody

#LiterarniEvropou


Obrázky

„V Norsku se prý hodně chytají ryby, tak jsem to taky trénovala!“ Chlubí se Charlottka s plyšovou rybkou v tlamičce. „V Norsku se prý hodně chytají ryby, tak jsem to taky trénovala!“ Chlubí se Charlottka s plyšovou rybkou v tlamičce.
„Když je toho Valentýna, dám kamarádovi pusu,“ rozhodla se malá Rose. Černého beránka si opravdu oblíbila. „Když je toho Valentýna, dám kamarádovi pusu,“ rozhodla se malá Rose. Černého beránka si opravdu oblíbila.
„Na návštěvu té moderní knihovny musím jít ve vyčesaném kožíšku!“ Rozumuje Charlie. Pohodlně leží a vše, co je ke zušlechtění srsti potřeba, je rozloženo kolem. „Na návštěvu té moderní knihovny musím jít ve vyčesaném kožíšku!“ Rozumuje Charlie. Pohodlně leží a vše, co je ke zušlechtění srsti potřeba, je rozloženo kolem.
Uník a Suník vsadili na profesionály. Navštívili kadeřnický salón. Uník a Suník vsadili na profesionály. Navštívili kadeřnický salón.